Kontaktai

Lietuvos žmogaus
genetikos draugija
Adresas: Santariškių g. 2,
LT-08661 Vilnius-21, Lietuva
Tel.: (8-5) 2501794;
faksas: (8-5) 2501306
genetika(at)mf.vu.lt
geneticahumana(at)mf.vu.lt

Tarptautinė vaisiaus alkoholinio sindromo paminėjimo diena

There are no translations available.

Š.m. rugsėjo 9 dieną paminėsime tarptautinę vaisiaus alkoholinio sindromo dieną. Daugiau kaip 2500 metų žmonijos istorijoje žinoma apie alkoholio vartojimą per nėštumą. 1973 metais Vašingtono universiteto (JAV) mokslininkai: Džonsas (Jones) ir Smitas (Smith) įvardijo embriono, vaisiaus pažeidimus dėl alkoholio poveikio per nėštumą kaip vaisiaus alkoholinį sindromą (VAS), o 1987 metais JAV mokslininkai nurodė, kad nėra nepavojingo alkoholio kiekio per nėštumą.
Apie neigiamą alkoholio poveikį per nėštumą buvo rašoma hebrajų Biblijoje ir Talmude, garsūs graikų filosofai Platonas, Aristotelis, graikų biografas Plutarchas, anglų filosofas F. Beikonas (Francis Bacon) taip pat nurodė nepageidaujamą alkoholio poveikį žmogaus embrionui ir vaisiui. „Džino epidemijos“ Anglijoje laikotarpiu 1720 – 1750 metais, kai pigus alkoholinis gėrimas užplūdo šalį, ženkliai sumažėjo gimimų skaičius ir išaugo vaikų iki 5 metų amžiaus mirtingumas. 1726 metais Gydytojų Kolegijos ataskaitoje Britanijos Parlamentui nurodyta, kad geriančių alkoholį tėvų vaikai yra silpni, jiems sutrikusi raida. 1899 metais kalėjimo gydytojas V. Sulivanas aprašė 600 vaikų, kuriuos pagimdė 120 moterų, priklausomų nuo alkoholio ir vienas pirmųjų nurodė VAS požymius. Stebėdamas kalinčias moteris Liverpulio kalėjime, kurios piktnaudžiavo alkoholiu, jis taip pat nustatė, kad didėja persileidimų rizika, dažniau tokios moterys pagimdo negyvagimius, kūdikystėje vaikai dažniau miršta. 1910 metais suomių gydytojas T. Laitenenas įrodė, kad moterims, vartojančioms alkoholį, gimsta mažesnio svorio vaikai. 1968 metais prancūzų gydytojas Lemoinas aprašė klinikinius požymius, kurie būdingi VAS.
Kodėl tarptautine vaisiaus alkoholinio sindromo paminėjimo diena yra devinto metų mėnesio - rugsėjo devintoji diena? Ši diena pasirinkta todėl, kad dar kartą būtų priminta, jog moteris visus devynis nėštumo mėnesius turi nevartoti alkoholinių gėrimų. Šios dienos paminėjimo renginiai pradedami devynios minutės po devynių ryte.
Etilo alkoholio molekulė yra maža, gerai tirpstanti vandenyje ir riebaluose, todėl lengvai praeina per ląstelių membranas, įveikia placentos barjerą. Etilo alkoholis greitai patenka į žmogaus audinius, organus, kuriuose gausu kraujagyslių, gera kraujotaka. Žmogaus smegenys yra tas organas, kuris turi gausų kraujagyslių tinklą, todėl didžiausia alkoholio koncentracija ir greičiausiai pasiekiama šiame organe. Alkoholio skaidymas vyksta kepenyse, dalyvaujant įvairiems fermentams ir pirmiausiai alkoholis konvertuojamas į acetaldehidą, vėliau oksiduojamas į acetatą ir galiausiai suskaidoma į anglies dioksidą ir vandenį. Moters organizme išgerto alkoholio koncentracija kraujyje būna didesnė nei vyro dėl mažesnio kūno ir didesnio riebalinio audinio bei mažesnio fermentų aktyvumo ir tai lemia sumažėjusį alkoholio skaidymą į acetaldehidą.
Įvairių mokslininkų pateikiamuose tyrimuose nurodoma, kad nuo 2 iki 70% moterų vartoja alkoholį per nėštumą ir tai neigiamai veikia ne tik moters organizmą, bet ir besivystantį embrioną ir vaisių.
VAS – tai yra įgimtas sindromas, kurio galima 100% išvengti, jei nevartojama alkoholio per nėštumą. VAS – yra „ledkalnio viršūnė“, sunkiausias pažeidimas visų sutrikimų įvairovėje dėl alkoholio vartojimo per nėštumą. VAS dažnis yra maždaug 1 iš 1000 gyvagimių. Pavojingiausias laikotarpis VAS yra nuo trečios iki dešimtos nėštumo savaitės po pastojimo. Jei tuo metu moteris vartoja alkoholį kasdien po maždaug 28 gramus absoliutaus spirito (340 g alaus arba 141 g vyno arba 42,5 g degtinės), tai yra VAS rizika apie 40%. VAS būdinga augimo atsilikimas iki gimimo ir po gimimo, centrinės nervų sistemos pažeidimo požymiai (psichomotorinės raidos atsilikimas, neurologiniai sutrikimai, protinis atsilikimas, elgesio ypatumai), specifiniai veido bruožai (maža galvos apimtis, susiaurėję ir sutrumpėję akių plyšiai, plona viršutinė lūpa, nepakankamai išsivysčiusi vidurinė veido dalis) bei dauginiai raidos defektai įvairiuose vidaus organuose (centrinės nervų, širdies ir kraujagyslių, kaulų sistemų, lyties ir šlapimą išskiriančių organų  anomalijos, klausos sutrikimas). Specifinio VAS gydymo nėra ir taikomas tik simptominis gydymas – chirurgiškai koreguojami struktūriniai vidaus organų defektai, skiriamos specialios lavinimo, mokymo programos.
Jei alkoholis vartojamas mažesniais kiekiais arba vėliau nei dešimta savaitė po pastojimo, tai VAS rizikos nėra, tačiau gali būti sutrikimai, kurie įvardijami kaip vaisiaus alkoholio nulemtos anomalijos. Tokiu atveju, įprastai struktūriniai vidaus organų defektai nenustatomi, tačiau vis vien yra centrinės nervų sistemos pažeidimo požymiai, nes šios sistemos raida vyksta visą nėštumą ir po gimimo pasireiškia psichomotorinės raidos sutrikimas, vėliau protinės raidos sutrikimas, elgesio ypatumai, mokymosi problemos.
Vartojantį alkoholį per nėštumą moteris rizikuoja ir tuo, kad gali būti įvairios nėštumo komplikacijos. Didėja savaiminio persileidimo, priešlaikinio gimdymo, placentos atšokimo rizika.
Lietuvos žmogaus genetikos draugija (LŽGD) šiais metais ėmėsi iniciatyvos dar kartą Lietuvos visuomenei priminti apie nepageidaujamą alkoholio poveikį nėštumo metu. LŽGD kartu su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentais, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu š. m. rugsėjo 9 dieną Vilniaus gyventojams dalins skrajutes apie alkoholio žalą nėštumo metu, kabins plakatus visuomenės susibūrimo vietose, dalyvaus informacinėse laidose. Šios dienos šūkis: „Nėštumas be lašo alkoholio“.
Nežiūrint į didesnę ar mažesnę vaisiaus pažeidimo riziką dėl alkoholio poveikio, visos moterys per nėštumą turi visiškai nevartoti alkoholio, nes tik „nulis alkoholio – nulis vaisiaus pažeidimo rizikos“.

LŽGD pirmininkas                prof. Algirdas Utkus

Tentas